Вучиќ: ЕУ ќе ја затвори вратата за Србија ако…

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Дубаи изјави дека не смета дека е можно Охридскиот договор во целина да стане дел од поглавјето 35 во преговорите меѓу Белград и ЕУ, бидејќи на тој начин Унијата би ја затворила врата за Србија.

Во врска со најавата дека ЕУ и формално ќе побара од Европската комисија обврските од Договорот за пат кон нормализација на односите меѓу Србија и Косово и Анексот за негово спроведување да станат дел од пристапните преговори, Вучиќ за РТС изјави дека „тој го прави не верувајте дека ќе се донесе таква одлука“.

„Мислам дека не е можно (Охридскиот договор) во целина да биде дел од преговарачкото поглавје 35, бидејќи тоа би ја затворило вратата за Србија. Ако кажете дека членството на Косово во ОН е дел од тоа поглавје, тогаш јасно е дека не ја сакате Србија… Не верувам дека е можно и не верувам дека ќе донесат таква одлука“, Вучиќ. рече по учеството на меѓународната климатска конференција COP28.

Во нацрт-заклучоците за декемврискиот самит на Европскиот совет, до кои Радио Слободна Европа (РСЕ) имаше пристап, се наведува дека „Советот бара од Комисијата и високиот претставник (Жозеф Борел) итно да предложат, пред крајот на Јануари 2024 година, измени критериуми за Поглавјето 35 од пристапните преговори на Србија“.

Заклучоците треба да ги донесат министрите за европски прашања на состанокот на Советот за општи работи на 12 декември, а Европскиот совет треба да ја потврди таа одлука на самитот на 14 и 15 декември.

Александар Вучиќ и Албин Курти на 27 февруари во Брисел се договорија за Договорот за патот кон нормализирање на односите, а на 18 март во Охрид за Анексот за спроведување на тој документ. Во тие документи се наведува дека стануваат составен дел од преговарачката рамка во процесот на пристапување во ЕУ и дека непочитувањето на обврските кои произлегуваат од него може да има директни негативни последици на европскиот пат на секоја од страните.

„Страните забележуваат дека Договорот и Анексот за имплементација ќе станат составен дел на процесот на пристапување на Косово и Србија во Европската унија. Страните прифаќаат дека веднаш по усвојувањето на Договорот и овој Анекс, ЕУ ќе започне процес на промена на критериумите за Поглавјето 35 за Србија поради обврските кои произлегуваат од Договорот и овој Анекс. Агендата на Косовската специјална група за нормализација подеднакво ќе ги одразува новите обврски на Косово кои произлегуваат од Договорот и овој Анекс“, се наведува во Анексот за имплементација договорен во Охрид.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото)УЖАС: Таткото на малиот монструм Кецмановиќ ја…

И сестрата на Коста Кецмановиќ заедно со…

Украинскиот парламент го одобри клучниот закон за…

Пратеникот Јарослав Железниак на Телеграм објави дека…

Орбан: ЕУ не треба да почне преговори…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Брисел…

Истражување: Србите имаат 50% словенска генетика, останатото…

Денешните Срби имаат околу 50-60 отсто словенско…

Хил: На маса не е признавање на…

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил во…