Објавено на:

Вучиќ: Колективниот Запад нѐ потцени

t

Претседателот на Србија Александар Вучиќ вечерва изјави дека целиот колективен Запад бил против Србија на седницата на Генералното собрание на ОН во Њујорк. Тој истакна дека ја потцениле Србија, дека мислат дека тоа е рутина и дека уште еднаш ќе покажат дека можат да ја победат Русија.


„Бевме соочени со најтешката тема. Против нас беше совршена бура, бидејќи против нас беше целиот колективен Запад, односно ЕУ, плус оние кои не се ЕУ, но изгледаат дека се, Швајцарија, Норвешка, Сан Марино, Андора, Лихтенштајн и сите други“, рече Вучиќ во гостувањето на ТВ Прва.
Тој додаде дека таму против Србија биле и Америка, Канада, како и Австралија и Нов Зеланд.
„Имавте коспонзори кои беа претежно принудени, а некои сами се огласија, како Чиле, Руанда и некои други земји, односно од различни континенти. Швајцарците сакаа да кажат дека тоа е поддршка меѓу континентите, односно дека имаа поддршка од секаде и дека тоа е нормално и очекуваа дека ќе биде донесено речиси единствено“, рече Вучиќ.


Тој посочи дека Западот очекувал тоа да биде донесено речиси едногласно.
Како што рече, пресметале дека ако Русија има седум гласа, ние евентуално би можеле да имаме осум гласа против и 20 против 25, така што ќе има вкупно до 35 или до 40 воздржани или против.
“Тие пресметаа дека тоа ќе биде рутина и дека уште еднаш ќе покажат дека можат да ја победат Русија. Нѐ потценија и тоа беше нашата голема среќа. Се посветивме на тоа. Видовте дека безброј пати повторив и реков дека ќе биде им е многу потешко отколку што мислеа“, нагласи Вучиќ.
Тој додаде дека „под речиси невозможни услови успеавме да го направиме она што беше највозможно за нашата земја“.


Наведе и дека на гласањето имало „две позитивни изненадувања“, како и „најмалку осум негативни“ и додаде дека такво нешто било очекувано, бидејќи притисокот постојано растел.
Тој им се заблагодари на Кина и Белорусија што гласаа против усвојувањето.
„Често заборавам да ѝ се заблагодарам на Белорусија, бидејќи се зема здраво за готово дека тие се со нас. Секако, тука е и Москва, но посебна благодарност до Виктор Орбан, бидејќи покажа дека е премиер на братска земја и народ. Благодарност и на голем број арапски земји“, рече претседателот.
Тој додаде дека од арапските земји за усвојување гласале 11, а исто толку против, а од 54 африкански земји 37 не гласале за усвојувањето.


Вучиќ рече дека многу големи земји вршеле притисок врз други земји да гласаат за усвојување.
„Министрите на двете најмоќни европски земји испратија пораки, нема да ви кажам како влијаеле на одлуката, на пример, на Украина. Пет пати сакав да плачам во мојата хотелска соба. Лидер на голема европска земја рече дека ќе се сретне со мене и ќе гласа против“, рече претседателот и додаде дека „не е тешко да се заклучи“ за кој лидер станува збор.
Претседателот рече дека луѓето треба да разберат за што се работи.


„Затоа што не сум сигурен дека имаме целосно јасна визија за тоа што се случи и колку беше тешко и комплицирано, но и што се случи. Мислам дека има лошо толкување и во двата дела на Босна и Херцеговина, во двата ентитета и со тоа разбрав дека луѓето не слушаат внимателно, дека не разбрале за што се работи. нема сомнеж, Министерството за надворешни работи на Германија, директно против виталните интереси на српскиот народ“, рече Вучиќ.
Тој вели дека вечерва побарал од вицепремиерот Александар Вулин да не го користи аргументот што го употребил за Аналена Бурбок.
„Што мислам дека не е аргумент и не е фер да се користи и не е добро, во однос на неговото потекло. Па, го користеа германските медиуми, не информираа за тоа и претходно, но германските медиуми имаат право да прави што сака, но мораме да се однесуваме достоинствено, сериозно и одговорно и сигурен сум дека Вулин ќе продолжи да го прави тоа, но не на овој начин“, рече Вучиќ.


Резолуцијата за геноцидот во Сребреница доби поддршка од 84 (меѓу кои и Македонија) од 193 земји-членки. 19 земји беа против резолуцијата, 68 беа воздржани, додека 22 земји воопшто не гласаа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Официјално: Ѓоковиќ ќе настапи на Олимписките игри…

Сега и официјално е потврдено: Новак Ѓоковиќ…

„Фајненшл тајмс“: Србија го добива најголемиот рудник…

Српскиот претседател Александар Вучиќ се подготвува да ѝ…

Рускиот „Military Review“: Воениот баланс на Балканот…

Република Србија е загрижена за својата безбедност…

Благ пораст на цената на становите во…

Индексот на цените на становите РГЗ за…

Советот за безбедност на Србија назначи нов…

Советот за национална безбедност на Србија на…