Објавено на:

Вучиќ најави нови инвестиции од француски компании во Србија

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека Србија не е во состојба да управува со големи системи, како што е метрото во Белград, и дека се отвора простор за француските компании.

Тој во Париз на деловниот совет Франција-Србија посочи дека на Србија и е потребна соработка со компании за изградба на депонии, управување со отпад и во други области, со кои се склучуваат големи договори долги години.

„Исто така, со нетрпение очекуваме идна соработка во областа на вештачката интелигенција, а вчера почнавме да разговараме со Француската компанија за електрична енергија (EDF) за нуклеарната енергија, за нуклеарните реактори, тоа е зелената енергија, енергијата која ќе создаде одржлив систем за Србија. Во спротивно, за 20 години нема да можеме да снабдуваме доволно струја не само на нашата индустрија, туку и на нашето население“, рече Вучиќ.

Тој додаде дека се работи за големи инвестиции, но дека Србија е подготвена тесно да соработува со Франција.

Вучиќ им порача на француските бизнисмени дека Србија има добри јавни финансии и макроекономски показатели.

На средбата со претставниците на француската деловна асоцијација Движење на француски претприемачи – МЕДЕФ Интернационал, тој рече дека Србија го подобрила својот рејтинг во агенцијата Стандард и Пурс и дека сега е на само еден чекор од рејтинг за инвестиции и дека нашата земја веројатно би го добил ако е членка.нато или ЕУ.

Како што наведе тој, трговската размена меѓу Србија и Франција е зголемена во последните години, но дека е можно таа да биде уште поголема.

Според Вучиќ, Србија има спроведено многу реформи, пред се во државните претпријатија, но, како што додаде, има и многу други работи во други области, вклучително и владеењето на правото, кои треба да се подобрат.

„Во Србија во 339 француски компании кои работат во нашата земја работат 11.125 луѓе“, рече Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И во Бугарија како кај нас: Претставничката…

Бугарскиот премиер Димитар Главчев испрати писмо до…

Ужас во Србија: Сам се пријавил дека…

Извесен Д.Д.(53) од Земун денеска без претходна…

УЖАС во соседна Србија: Мајка со нож…

Шестгодишно девојче од Ниш, итно е пренесено…

Вучиќ: Најмногу ме погоди што Македонија гласаше…

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва во интервју…

Вучиќ: Колективниот Запад нѐ потцени

Претседателот на Србија Александар Вучиќ вечерва изјави…