Вучиќ: На референдумот 60,48 отсто од излезените граѓани гласаа „за“

t

Според прелиминарните резултати граѓаните на Србија на референдумот за промена на Уставот во областа на правосудството се изјаснија за промени, соопшти вечерва претседателот на Србија Александар Вучиќ.

Според него, за „не“ на референдумот за уставни промени гласале 39,52 отсто.

Во Србија во 20 часот се затворени гласачките места на кои граѓаните на Србија се изјаснуваа на референдумот за промена на српскиот устав во областа на правосудството. Право на глас имаа 6.510.323 граѓани. Граѓаните на прашањето „Дали сте за потврдување на актот за промена на Уставот на Република Србија“ се изјаснуваа со одговори „да“ или „не“. Не постои цензус во поглед на излезноста за да успее референдумот.

„Им честитам на граѓаните на Србија, им честитам на сите кои гласаа и за „да“ и за „не“, тоа беше нивно демократско определување. Задоволен сум како сето тоа изгледаше. Србија испрати позитивна слика во светот и верувам дека ќе успееме во наредниот период да направиме нешто по прашањето за суштински независно судство. Мислам дека направивме добра работа за својата земја“, истакна Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Само во Србија: Кој го проектирал овој…

Необичен пешачки премин се појави во населбата…

Гласање за Резолуцијата за Сребреница денес во…

Генералното собрание на ОН денеска ќе гласа…

Агродронови, најмодерна механизација и роботи изложени на…

Сè што е поврзано со земјоделството, од…

Лекар специјалист во Србија зема 1.100 евра…

Претседателката на Сојузот на лекари и фармацевти…

(Видео) Вучиќ и Додик: Србите не се…

Во пресрет на утрешната седница на Генералното…