Објавено на:

Вучиќ: Нема да има поскапување на горивата во Србија – Разговаравме и со Западот и со Русија за набавка на нафта

t

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска изјави дека нафтените деривати нема да поскапат утре, туку дека цената на дизелот ќе биде пониска за 0,42 динари, а на бензините за 0,24 динари во соседната држава.

„Ќе имаме доволно нафта. Разговаравме со европските партнери, а испративме експертски тим во Брисел за да видиме како да го снабдиме пазарот со нафта и нафтени деривати. Разговаравме и со руски партнери“, рече Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Српски аналитичар: Русија никогаш не го бранела…

Српскиот аналитичар Горчин Стојановиќ изјави дека Русија…

Битиќи: Замрзнувањето на цените е штетно и…

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи вчера…

Големо зголемување на цените на горивата од…

Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика,…

Нож во грб за Србија: Москва се…

Србија очекува Русија да ги заштити српските…

Расте цената на нафтата, се намалува цената…

Природниот гас во Европа утрово падна за…