Објавено на:

Вучиќ од Париз: Стекнувањето на „рафали“ би значело огромна нова сила за Србија

t

Започнавме со важни средби за нашата земја, а по церемонијата и подарувањето пошта на српските борци од Првата светска војна, имавме средби со претставници на групата Дасо за „рафали“. Не лесни преговори се водат во последните денови, бидејќи Макрон и јас вечерва би рекле дека останува само техниката пред имплементација, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ.


Претседателот на Србија денеска во Париз се сретна со претставниците на француската компанија „Дасо“, со кои разговараше за наменската индустрија и купувањето на 12 француски борбени авиони „Рафали“.
Тоа би значело огромна нова сила за нашата земја и би била исклучителна вест“, додаде Вучиќ.
Тој рече и дека е одржана средба со француската електроенергетска компанија ЕДФ за подобрување на соработката во електроенергетската индустрија, од хидроцентрали до нуклеарни централи.


„Ако денес произведеме 38 терават часови, за неколку години ќе ни требаат над 100, а немаме потенцијал за тоа. Мора да се грижиме како ќе имаме струја денес, бидејќи српските компании и индустрија растат. и затоа е важно да се обезбеди стабилно снабдување.Ќе потпишеме меморандум за соработка со ЕДФ“, рече Вучиќ.
Претседателот на Србија очекува и средби во францускиот Сенат, и важни разговори со претставниците на сите политички партии.
Вечерва ќе имаме билатерални средби на делегации, свечена вечера, а потоа јас и Макроин ќе имаме приватни разговори“, рече Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И во Бугарија како кај нас: Претставничката…

Бугарскиот премиер Димитар Главчев испрати писмо до…

Ужас во Србија: Сам се пријавил дека…

Извесен Д.Д.(53) од Земун денеска без претходна…

УЖАС во соседна Србија: Мајка со нож…

Шестгодишно девојче од Ниш, итно е пренесено…

Вучиќ: Најмногу ме погоди што Македонија гласаше…

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва во интервју…

Улица во Париз ќе го носи името…

Париските власти денеска едногласно ја усвоија идејата…