Објавено на:

Вучиќ предупредува: Курти подготвува голема дестабилизација на Балканот

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека светот е подготвен да молчи за намерата на Албин Курти да предизвика нестабилност и немири во регионот и дека на Србија е да не паѓа на овие провокации.

Кога станува збор за ултиматумот од Приштина, тој посочува дека не е се во гласањето на 3 април, туку дека има двојна намера: да се понижат Србите, да им се одземат правата, а потоа да се намалат гласовите за него и неговата листа.

„Овој втор дел не е важен, бидејќи нема да има разлики во гласовите, но првиот е загрижувачки бидејќи се подготвени да ја премолчат намерата на Албин Курти да предизвика проблеми во регионот. Најлесно беше да се прифатат барањата на Србите, но што ќе правевме следниот ден“, праша Вучиќ.

Тој вели дека прифатил многу услови, но не и дека Владата на Србија се обраќа до Владата на Косово, бидејќи тоа де факто би значело признавање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Денес се празнува Светиот пророк Јона

Живееше повеќе од 800 години пред Христа.…

Сончево со мала до умерена облачност и…

Времето ќе биде сончево со мала до…

Холандија ќе усмрти над 100.000 кокошки поради…

Холандија ќе усмрти околу 102.000 кокошки на…

На Зеленски му е драго што Бајден…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска разговара со…

Ќе се тресе цела Европа! Кина предупредува…

Кина предупреди дека САД би можеле да…