Вучиќ: Просечната пензија ќе биде 500, а платата 1.000 евра

t

Просечната плата во Србија била 430 евра во 2013 година, а денес е преку 780 евра, кажа денес српскиот претседател Александар Вучиќ.

До крајот на мандатот следната година платата во Србија ќе биде, според него, 1.000 евра.


Просечната пензија, како што додаде, ќе биде 500 евра.

„Тоа е сосема реално и остварливо, ако нема големи потреси на светско ниво. Ние сме на добар економски пат, нашата инфраструктура се развива, потребно е сите да бидеме обединети во тоа, да работиме за својата земја“, кажа српскиот претседател гостувајќи на ТВ Пинк.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хрватската академија на науките и уметностите бара…

Хрватската академија на науките и уметностите (ХАЗУ)…

Вучиќ: Засега нема можност за воведување санкции…

Вучиќ од Давос: Засега нема можност Србија…

Падна договор: Србија ќе складира 500 милиони…

Министерот за финансии Синиша Мали изјави во…

Правосудство и обвинителство ќе земаат повисоки плати:…

Владата денеска ги прифати и измените и…

Вучиќ: Односите меѓу Македонија, Албанија и Србија…

Задоволни сме со она што го имаме.…