Објавено на:

Вучиќ: Путин не е ниту луд, ниту лудак ниту се однесува хистерично

t

Српскиот претседател Александар Вучиќ за време на гостувањето на РТС се осврна на односите меѓу Белград и Москва и денешното гласање на српскиот амбасадор во Генералното собрание на ОН, кој го поддржа исфрлањето на Русија од Советот за човекови права на ОН.

Тој рече дека не може да ги прифати етикетите што му се ставаат на Путин, односно дека го нарекуваат Хитлер.


Тој не е ниту луд, ниту луд, многу е стабилен и многу убаво разговаравме. Зборуваше за Украина, за Буча, рече дека се оди според планот“, рече Вучиќ.

Тој нагласи дека во наредните денови ќе се одреди судбината на Србија и дали ќе биде вклучена во пакетот санкции за нафтата.

Сè уште немаме преземено никакви рестриктивни мерки против Русија и се надевам дека така ќе остане“, рече Вучиќ.

„Тоа му го кажав и на Путин. Ова е невозможна позиција, ја чуваме и ја штитиме нашата земја. Од што ќе плаќаме плати, ако нема инвестиции“, додаде тој.

На прашањето дали сегашната позиција на Србија е тешко да се одржи, тој рече дека Србија е воено неутрална држава, но дека политички е на европскиот пат.

Тој рече и дека Србија купила многу оружје, но дека ништо не може да стигне, бидејќи летовите се забранети.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Имало и физички напад во Собранието:…

Ексклузивно од инфомакс, Снимката од Собрание е…

Канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител…

Во манастирот Св. Јоаким Осоговски – Крива…

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Светиот апостол и евангелист Јован Споменот на…

Лукаревска: Не е патриотски да се бараат…

Треба да има лидерска средба, но на…