Вучиќ: Ситуацијата во Косово ќе се заострува!

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изрази страв дека ситуацијата во врска со Косово во наредниот период ќе се поставува на погруб начин, но и уверување дека Србија и од таа непријатна позиција ќе успее да го зачува Косово.
„Се плашам дека ситуацијата околу Косово, а отворено и околу Република Српска, ќе биде поставена на сè посуров начин во наредниот период“, изјави Вучиќ за ТВ Хепи.

Тој изјави дека западниот дел од меѓународната заедница ќе биде сè понервозен пред руските избори што следат следната година, бидејќи, како што вели, Владимир Путин ќе сака повеќе успех на бојното поле.

„Избори ќе има во Русија, во Тајван, а потоа и за Европскиот парламент во мај, а нивната кампања веќе започна. А јастребите против Србија ќе бидат уште пожестоки, почнувајќи од Клемен Грошељ, Виола фо Крамон… кој ќе објаснете ни што е демократија.„И тоа ќе го прават до мај, а потоа цел свет се пресели – најважните избори се американските. Ќе имаме натпревар што го чека цел свет, со поделени билети. “ изјави Вучиќ.

Во оваа глобална ситуација Србија мора да опстане политички и да напредува економски, посочи тој.

„За да ја зачуваме стабилноста, за да може српскиот брод да плови низ сите меандри, треба да имаме искусни луѓе, кои не се плашат, туку се мудри, за да избегнуваат конфликти со посилните“, истакна Вучиќ.

Тој вели дека Србија е во непријатна и тешка положба.

„Но, верувам дека можеме да издржиме, да ја зачуваме Србија, што значи и Косово во Србија. Мислам дека можеме, колку и да е тешко, како и да напредуваме уште побрзо на економски план“, рече претседателот Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Европскиот парламент одобри визна либерализација за Србите…

Европскиот парламент изгласа визна либерализација за имателите…

Предлог за враќање на воениот рок во…

Оценка и предлог за враќање на обврската…

Вучиќ: Ќе му покажеме на светот како…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Србија…

(Видео) Курти ги повика сите етнички заедници…

Косовскиот премиер Албин Курти ги повика сите…

Советот за безбедност на ОН денеска расправа…

Седницата на Советот за безбедност на Обединетите…