Објавено на:

Вучиќ: СНС има историски највисок рејтинг од речиси 50%

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека според последните истражувања на јавното мислење до кои имал пристап, СНС моментално има 49,9 отсто поддршка на ниво на Србија, што, како што додава, е веројатно историски највисокото ниво на поддршка.

„Јас го видов тоа на ниво на Србија. Има СНС, мислам, можеби дури и на историски максимум. На 49,9 (проценти) ако не се лажам, а сите тие (опозицијата) заедно се на 23,4 ( проценти), на ниво на Србија“, рече Вучиќ во интервју за ТВ Информер.

Тој посочи дека претставниците на опозицијата знаат дека ќе ги загубат изборите во Белград и изјави дека затоа не ги сакаат тие избори.

„Тие знаат дека ги губат изборите. Тие го имаат истражувањето што го имаме ние. Американците направија нешто друго за нив, за што нема да зборувам. Тие знаат дека не можат да победат на тие избори. Тие знаат дека денес е потешко да се победи во Белград отколку на пример во Ниш“, рече Вучиќ.

Тој додаде дека работите во Белград се сменети и дека луѓето гледаат колку се работи и што се прави.

Предноста што ја имавме од претходните избори скокна во Белград, од околу 4 на околу 9, 9,5-10 проценти, што за нив е апсолутно недостижно“, рече Вучиќ.

Тој оцени дека евентуалниот бојкот на изборите од страна на опозицијата нема да успее и дека во тоа нема да ги поддржи ниту една странска сила, освен една, но која, како што вели, не е најголемата сила.

Сите други ќе бидат против. Сите други се против бојкот. Нема ниту една земја во светот која е за бојкот. Ниту една што ќе ја најдат“, рече Вучиќ.

Тој потсети на трите барања што ги имаше опозицијата во однос на одржувањето на изборите и наведе дека првото е увид и контрола на избирачкиот список, што власта, како што вели, го исполнила.

Второто барање на опозицијата, потсетува Вучиќ, беше за работата на РТС, од која изјавија дека се незадоволни.

„Тие гостуваат на РТС почесто од сите нас заедно. Ние сме многу повеќе лути на РТС отколку тие. Немаме проблем со тоа, бидејќи мислиме дека РТС е всушност вашата најголема поддршка“, рече Вучиќ.

Како трето барање на опозицијата наведе, како што вели, дека можат да го одредат датумот на изборите.

Дали некогаш сте слушнале дека некаде во светот има опозиција да дојде и да каже „ако не го исполните ова, ќе правиме немири“, рече Вучиќ.

Тој изјави дека власта ѝ излезе во пресрет на опозицијата за сите барања во врска со одржувањето на изборите, уште од минатата година кога бараа одржување на вонредни избори и порача дека еднаш засекогаш мора да престане со уцените на опозицијата.

Тој посочи дека не го интересира дали опозицијата ќе учествува или не на претстојните избори.

Вучиќ рече дека за него е многу важно работите секогаш да покажуваат резултати и во тој контекст потсети дека 28 земји го повлекле признавањето на т.н. на Косово од кога е на власт.

Тој исто така додаде дека ситуацијата во врска со Косово и Метохија сега е сосема поинаква во однос на периодот пред 20 години.

Вучиќ, коментирајќи ги наодите од комуникацијата Скај на кавачкиот клан, до кои дојде Европол, рече дека денеска, по објавувањето на преписката на лидерот на кавачкиот криминален клан Радој Звичер, сите имале можност да видат каква е атмосферата, како да се организираат навивачите и новинарите за рушење на власта.

Во преписката која Европол ја доставил до црногорските истражни органи, а до кои имал пристап „Вијести“ од Подгорица, лидерот на клубот Радоје Звицер изјавил дека само тие можат да го соборат Вучиќ, со помош на 40.000 навивачи.

„И денес кога го прочитав сето тоа, а побарав информации од безбедносните служби и ги погледнав сите тие информации на БИА, што прават, каде се на слобода, што знаеме, што не знаеме, има мала шанса да не ми дојде главата.Не кукам за тоа, очекував во 2022 година, а потоа не ги послушав безбедносните служби како да се однесуваат на отворањето на споменикот на Стефан Немања. последен момент се откажаа поради стотиците снајперисти кои беа во областа“, изјави Вучиќ.

За големосрпскиот национализам, како што наведе, пишувале и Звитер и неговиот соработник Радоје Миловиќ бидејќи се знае кој им е газда во регионот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Вучиќ и Додик: Србите не се…

Во пресрет на утрешната седница на Генералното…

СПЦ: Утре наутро молитви во Хиландар за…

Хиландарскиот игумен Методиј со монасите ќе се…

Стејт департмент: Разочарани сме од акцијата на…

Американскиот Стејт департмент соопшти дека е разочаран…

Српскиот патријарх се помоли Господ да му…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, утрово во…

Мисијата на Србија во ОН апелира до…

Вршителот на должноста во Постојаната мисија на…