Вучиќ: Србија е пообединета од било кога

t

„Без разлика на се. Тоа го велат луѓето кои сакаат да си дадат значење. Србија е многу пообединета од кога било“, рече Вучиќ.

Тој посочи дека можеби е медиумски поделена, но изјави дека тоа е „во ред е“.

Вучиќ го искористи фудбалот како парадигма и изјави дека луѓето сакаат да видат некој како се бори и се грижи.

„Сите луѓе имаат право да кажат што мислат, да видат што сакаат… Горд сум што немам проблем да кажам дека тоа беше тешко злосторство во Сребреница, туку да покажам почит кон српските жртви, како и хероите од Косар…“, рече тој за К1 и изјави дека и Србија треба да ја одбележи „Бура“.

„Гласајте „за“
Зборувајќи за референдумот, тој посочи дека ќе ги повика граѓаните да гласаат „за“ на претстојниот референдум.

Сите десетки и една деветка
Вучиќ завршил прва година на Високата спортска школа за стручни студии на која се запишал минатата година.

Како што рече, годината ја завршил со најдобри оценки – ги има сите десетки и само една деветка.

Прашајте го професорот дали знаев… Имам една деветка, бидејќи не присуствував на вежбите“, откри Вучиќ гостувајќи во ТВ К1.

Тој додаде дека сите испити ги полагал во живо, а не онлајн.

Присуството на вежби и предавања носи одреден број поени, а бидејќи не можев да присуствувам на вежбите добив девет, објасни Вучиќ.

„Во подобри односи со Божиќ“
Зборувајќи за тоа дали повеќе сака Нова година или Божиќ, тој истакна дека има подобар однос со Божиќ.

„Нашиот татко, и такви беа времињата, не сакаше да ја слави Новата година. Тој е Србин од Босна и има различни историски причини. Не ни дозволуваше да имаме новогодишни елки. Еднаш мајка му донесе една елка, ѝ рекол „Го оставивме. Мали бевме, но се сеќаваме“, ги сподели Вучиќ своите спомени од новогодишните празници од раното детство.

Се сетил дека на сечењето на Бадник отишол со татко му и дека Бадник повеќе му се допаѓа отколку елката. “

„Сè уште ја претпочитам Бадник“, рече тој и истакна дека ништо не криел и дека секогаш се знаело кога навива.

„Имам искрен однос кон луѓето и не морам да им се допаѓам на сите“, рече тој.

„Многумина не ме сакаат, но им требам“
Запрашан дали има пријателства во политиката, тој посочи дека луѓето сакаат да бидат блиски со власта и објасни „дека многумина не ме сакаат, но им требам, но јас го разбирам тоа“.

„Тоа е вообичаено“, додаде српскиот претседател.

Говорејќи за односите со министерот Небојша Стефановиќ, претседателот истакна дека тие продолжуваат да се гледаат, но не и да се дружат како досега.

„Нашиот деловен однос е сосема коректен. Што не сте слушнале досега?! Мислам дека никого веќе не го интересира тоа. Многу е важно да покажеме поинакво лице од политичките партии кои се занимаваа со оние со кои не би се согласил“, рече тој.

„Разликата во нашиот однос не се чувствува, не ја почувствуваа нашите граѓани, само јас ја почувствував таа промена и така треба да остане. Кога станува збор за разликата меѓу Ѓукановиќ и Стефановиќ, единствено е што Ѓукановиќ не направи ништо против семејството, но ќе продолжиме да работиме Србија и нејзините граѓани да не чувствуваат никаков конфликт, туку само државата да почувствува раст, за раст и на обвинителството и на судството“, додаде тој.

Како што истакнува претседателот, на 4 или 5 јануари ќе има седница на партијата СНС на која ќе се види кој што и колку работи, а кој од функционерите отишол на одмор во Дубаи или во некоја од планините.

Запрашан дали ќе го гледа „Кво вадис Аида“, тој рече дека нема време, но дека нема проблем со тоа. На прашањето дали го гледал „Дару из Јасеновац“, Вучиќ истакна дека го гледал, но причината е што филмот го финансирала Владата на Србија, додека „Кво вадис“ го финансирал Бакир Изетбеговиќ „колку што видел. “.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото)УЖАС: Таткото на малиот монструм Кецмановиќ ја…

И сестрата на Коста Кецмановиќ заедно со…

Истражување: Србите имаат 50% словенска генетика, останатото…

Денешните Срби имаат околу 50-60 отсто словенско…

Хил: На маса не е признавање на…

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил во…

Орбан: Ќе стоиме со Србија ако ЕУ…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…

(Видео) Знаевте ли дека Лорд Волдеморт е…

Александар Вучиќ на својот профил на ТикТок…