Објавено на:

Вучиќ: Србија не го менува ставот по прашањето за воведување на санкции кон Русија

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ вечерва изјави дека Србија не го менува ставот по прашањето за воведување санкции кон Русија и додаде дека никој не ја уценувал нашата земја и не може да ја уценува.

На прашањето на Танјуг дали условот на францускиот претседател Емануел Макрон за добивање на Rafale е воведување санкции кон Русија или нешто друго, дали има некои услови и дали Србија ќе воведе санкции кон Русија, тој го повтори ставот на Србија по ова прашање. што не се промени од почетокот на конфликтот во Украина.

Според него, тој став важи и денес. „Србија е горда на својот став. Србија е исто така мала по големина и по население. Голем во срцето. Србија нема и нема да го промени својот став. Никој не ја уценувал, а никој не може да ја уценува“, изјави Вучиќ.

Тој рече дека слушнал дека имало уцени поради допишување на Скај. „Можам да им кажам на криминалците од Србија дека никогаш не сум бил на Скај или на нешто друго. Лажговци од типот што би ја уништиле сопствената држава“, коментира Вучиќ.

Вучиќ додаде дека имал пријателска средба со Макрон и дека е горд на резултатите од посетата, кои се во корист на Србија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Иднината на Русија се решава на…

Властите треба да работат онолку колку што…

Лавров повика да не се учествува на…

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги…

И во Бугарија како кај нас: Претставничката…

Бугарскиот премиер Димитар Главчев испрати писмо до…

Макрон бара Киев да добие дозвола да…

Францускиот претседател Емануел Макрон се заложи Киев…

Борел: Легитимно е Украина да ја напаѓа…

Нападите на Украина на руска територија со…