Вучиќ: Kупивме pуски „yбиjци на тeнкови“, нeпогpeшливо и моќно opyжје

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска потврди дека во Србија пристигнале противтенковските ракети „Корнет“, произведени во Русија, нагласувајќи дека се непогрешливи.

„Тоа е големо засилување за нашата армија. Се гледа како делуваа во Сирија, непогрешливо, многу моќно и многу моќно оружје. Тие се убијци на тенкови, лесни за управување, па оклопните возила не пишуваат добро“, рече Вучиќ.

Тој најави и дека државата дополнително ќе го зајакне воздухопловството, но и нашата наменска индустрија во која секоја година ќе се инвестираат 250 милиони евра.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…

(Фото)УЖАС: Таткото на малиот монструм Кецмановиќ ја…

И сестрата на Коста Кецмановиќ заедно со…

Истражување: Србите имаат 50% словенска генетика, останатото…

Денешните Срби имаат околу 50-60 отсто словенско…

Хил: На маса не е признавање на…

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил во…

Орбан: Ќе стоиме со Србија ако ЕУ…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…