Гадење и повраќање се два нови симптоми на омикрон варијантата

t

Во варијантата на коронавирусот Омикрон, забележани се класичните симптоми на СОВИД-19 како треска, главоболка, губење на вкус и мирис, а во исто време може да предизвика традиционални симптоми на грип.

Според британската апликација за следење ЗОЕ Ковид, 5-те најчести симптоми како течење на носот, главоболка, замор, кивање и болки во грлото не се разликуваат од класичниот грип.

Сепак, Тим Спектор, професор по генетска епидемиологија на Кралскиот колеџ во Лондон и ко-основач на ЗОЕ, изјави дека некои луѓе заразени со Омикрон доживуваат гадење и повраќање.

Спектор додаде дека овие симптоми ги пријавиле луѓе кои биле целосно вакцинирани, како и некои кои имале бустер вакцина.

Претходните истражувања во ЗОЕ открија дека еден од симптомите на инфекција со Омикрон е губење на апетитот.

Сличностите помеѓу Омикрон и симптомите на настинка се појавија поради извештаите дека новиот вид на вирус е позаразен, но значително помалку смртоносен од претходните варијанти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Студија: Карантините за време на Ковид-19 предизвикаа…

Дури и по завршувањето на карантините, забрзаното…

Ди Цајт: Победа на Русија ќе значи…

Русија не треба да ја добие војната…

Големи загуби за Фајзер откако “Ковид-лековите” ја…

Фајзер во вторникот објави поголема од очекуваната…

855 заразени и пет починати од Ковид-19…

Во Р. Македонија во текот на месец…

Путин: Земјите од “златната милијарда” го експлоатираат…

Современите кредитни односи се организирани на тој…