Објавено на:

Галант: Хезболах го вовлекува Либан во војна!

t

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант го предупреди Хезболах да не ги зголемува тензиите со борби долж границата, објави Ројтерс.

„Хезболах го вовлекува Либан во војна“, им рече Галант на израелските војници во видеото што го емитуваа локалните медиуми.

„Вистинските грешки и оние кои ќе ја платат цената се пред се граѓаните на Либан. Ние можеме да го направиме она што го правиме во Газа во Бејрут“, рече Галант.

Израелските одбранбени сили (ИДФ) и членовите на Хамас се судрија во текот на ноќта во Појасот Газа, вклучително и околу болницата Шифа, која беше бомбардирана во петокот. Организацијата „Лекари без граници“ соопшти дека нападите врз Шифа „драматично се интензивирале“. Директорот на болницата вели дека комплексот е опколен и дека нема струја, вода, интернет или материјали. Францускиот претседател Емануел Макрон го повика Израел да престане да ја бомбардира Газа и да убива жени и деца, додека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека сите земји треба да го осудат Хамас, а не Израел. ИД најави дека „хуманитарните паузи“ во северниот дел на Појасот Газа денеска ќе траат подолго, за да може Палестинците да се евакуираат на југ. На секои 10 минути се убива дете во Појасот Газа, предупреди генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус. Во Ријад започна големиот исламско-арапски самит на кој лидерите на земјите ќе разговараат за конфликтот во Газа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медиуми: Канада подготвува масовна евакуација на своите…

Канада подготвува масовна евакуација на своите граѓани…

Папата Франциск ги повика Израел и Хамас…

Папата Франциск денеска повика на итна испорака…

Шпаниjа ќе поднесе тужба против Изpаeл за…

Шпанија најави дека ќе се придружи на…

Нетанјаху ќе се обрати во американскиот Конгрес…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ќе одржи говор…

УНРВА: 35-45 загинати во нападот врз училиштето…

Директорката за комуникации на УНРВА, Џулиет Тума,…