Објавено на:

Галант го нарече водачот на Хамас „новиот Осама бин Ладен“

t

Израелскиот министер за одбрана Јаов Галант го нарече највисокиот воен функционер на палестинската милитантна група Хамас во Газа, Јахја Синвар, „новиот Осама бин Ладен“, споредувајќи го со лидерот на Ал Каеда кој ја презеде одговорноста за нападот на 11 септември 2001 година. во Светскиот трговски центар во Њујорк.

„Јахја Синвар е новиот Бин Ладен, и ние ќе го ловиме и ќе постигнеме победа“, напиша Галант на својата сметка на мрежата Х, по средбата со францускиот министер за вооружени сили Себастијан Лекорну, како што јави Ал Џезира, пренесува Танјуг.

Според тој портал, Галант на тој начин станал последниот во низата израелски функционери кои се осврнале на американската „војна против тероризмот“ од почетокот на овој век, која наводно следи по израелската воена офанзива во Појасот Газа.

10-годишната глобална потрага по Бин Ладен заврши кога припадниците на американските специјални сили, таканаречените Фоки, го убија Бин Ладен во Пакистан во 2011 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Папата Франциск ги повика Израел и Хамас…

Папата Франциск денеска повика на итна испорака…

Шпаниjа ќе поднесе тужба против Изpаeл за…

Шпанија најави дека ќе се придружи на…

Нетанјаху ќе се обрати во американскиот Конгрес…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ќе одржи говор…

Бугарија го повика Хамас да го прифати…

Бугарија и неколку други земји го повикаа…

УНРВА: 35-45 загинати во нападот врз училиштето…

Директорката за комуникации на УНРВА, Џулиет Тума,…