Објавено на:

Галант најави „интензивна фаза на војната“

t

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант денеска најави дека војската на земјата влегува во следната фаза од војната во северниот дел на Газа, велејќи дека ќе премине од „интензивната фаза на војната“ на „различни видови на специјални операции“.

-Блиску сме до следната фаза на север, вклучувајќи го и градот Газа, каде израелските сили во голема мера воспоставија контрола, рече Галант во интервју за Волстрит журнал.

Тој изјави дека израелските сили треба да го „земат предвид“ огромниот број цивили кои загинаа како резултат на офанзивата во Газа.

Според него, израелската армија ќе мора соодветно да ја прилагоди својата тактика.

-Ќе биде потребно извесно време, но нема да се откажеме, рече Галант.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Папата Франциск ги повика Израел и Хамас…

Папата Франциск денеска повика на итна испорака…

Шпаниjа ќе поднесе тужба против Изpаeл за…

Шпанија најави дека ќе се придружи на…

Нетанјаху ќе се обрати во американскиот Конгрес…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ќе одржи говор…

Бугарија го повика Хамас да го прифати…

Бугарија и неколку други земји го повикаа…

УНРВА: 35-45 загинати во нападот врз училиштето…

Директорката за комуникации на УНРВА, Џулиет Тума,…