Објавено на:

Галант: По кратката пауза ќе следуваат интензивни борби уште најмалку два месеци!

t

Министерот за одбрана Јоав Галант вели дека штом ќе заврши „краткото“ привремено примирје со терористичката група Хамас, војската ќе ги продолжи борбите „со интензитет“ најмалку уште два месеци.

„Она што ќе го видите во наредните денови е прво ослободување на заложниците. Овој одмор ќе биде краток“, им вели Галант на војниците на командоската единица Шајет 13 на морнарицата.

„Она што се бара од вас во оваа пауза е да се организирате, да се подготвите, да истражите, да снабдите со оружје и да се подготвите да продолжите“, им вели тој на силите.

„Ќе има продолжение, бидејќи треба да ја завршиме победата и да создадеме поттик за следните групи заложници, кои ќе се вратат само како резултат на притисок“, вели тој.

Дури и по завршувањето на периодот на интензивни борби, вели тој, „ќе има многу операции во кои Шајет 13 ќе има што да прави, додека нема воена закана од Појасот Газа, а ние ќе имаме слобода на дејствување да го правиме она што го правиме. сакаат во секој даден момент“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Папата Франциск ги повика Израел и Хамас…

Папата Франциск денеска повика на итна испорака…

Шпаниjа ќе поднесе тужба против Изpаeл за…

Шпанија најави дека ќе се придружи на…

Нетанјаху ќе се обрати во американскиот Конгрес…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ќе одржи говор…

Бугарија го повика Хамас да го прифати…

Бугарија и неколку други земји го повикаа…

УНРВА: 35-45 загинати во нападот врз училиштето…

Директорката за комуникации на УНРВА, Џулиет Тума,…