Објавено на:

Галант: Xамаc го разбира само јазикот на силата

t

Министерот за одбрана Јоав Галант рече дека инсистирал на дополнителна клаузула да биде вклучена во одлуката на владата, одобрена вчера во врска со договорот за заложници, во кој се наведува дека откако ќе заврши повеќедневното примирје, ИДФ ќе продолжи со своите мисии за искоренување на Хамас и обезбедување ослободување на сите заложници.

Тој повторно ја изоставува третата мисија, која само Нетанјаху ја нагласи во последниве недели – дека Газа нема да се врати да биде закана за Израел по војната – во она што се чини дека е јаз меѓу премиерот и другите членови на воениот кабинет.

Додека Нетанјаху ја искористи третата цел за војната за сите, но ги отфрли предлозите на палестинската управа да се врати во Газа, Галант и Бени Ганц се фокусираа само на другите две цели на војната – уништување на Хамас и враќање на заложниците. Ганц и Галант, исто така, промовираа чекори за зајакнување на PA.

Минатата недела Ганц рече дека враќањето на заложниците е поитна мисија на краток рок, додека Нетанјаху тврдеше дека двете мисии се на еднаква основа.

„Хамас ја разбира само силата“, вели Галант, нарекувајќи ја терористичката група „варвари“, кои само би ги подобриле условите од договорот за заложници доколку се зголеми воениот притисок врз нив.

Галант вели дека сега чувствува комбинација од болка и среќа, бидејќи размислува за 50-те заложници кои треба да се обединат со нивните семејства, заедно со останатите, кои најверојатно ќе мора да останат во Газа засега.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Папата Франциск ги повика Израел и Хамас…

Папата Франциск денеска повика на итна испорака…

Шпаниjа ќе поднесе тужба против Изpаeл за…

Шпанија најави дека ќе се придружи на…

Нетанјаху ќе се обрати во американскиот Конгрес…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ќе одржи говор…

Бугарија го повика Хамас да го прифати…

Бугарија и неколку други земји го повикаа…

УНРВА: 35-45 загинати во нападот врз училиштето…

Директорката за комуникации на УНРВА, Џулиет Тума,…