(Галерија) Што може „Лазар 3“: Српската пешадија оперира во базата „Југ“

t

Во базата „Југ“ и на полигонот „Боровац“ во тек е обука на припадниците на Војската на Србија на оклопни борбени возила со тркала „Лазар 3“, соопшти српското Министерството за одбрана. – Пренесува
Станува збор за обука на професионалниот состав на пешадиски баталјони за извршување на борбени задачи со употреба на ова модерно оклопно возило, а фокусот е на вежбање борбени операции и процедури при изведување офанзивни дејствија. – Пренесува Спутник

Во рамките на обуката, припадниците на Војската на Србија го усовршуваат своето претходно стекнато знаење за системите и потсистеми на возилата, оружјето и одржувањето на ова борбено возило.
Оклопното борбено возило „Лазар 3“ е во арсеналот на војската на Србија од 2019 година.

Наменет е за извршување на борбени задачи на пешадиските единици во сите копнени и временски услови, а неговата доверливост и ефикасност се потврдени при експлоатација во единиците на Војската на Србија и во бројни тактички вежби, се вели во соопштението на Министерството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Опожарени две возила во Гази Баба

Две патнички возила „форд“ и „бмв“ со…

Британија размислува за испраќање војници во Украина?

Британската војска прави планови за непредвидени распоредувања…

Путин го откри бројот на војници кои…

Русија распоредила повеќе од половина милион војници,…

Вашингтон Пост: Украинците не сакаат да се…

Потенцијалните регрути често повеќе би сакале да…

Највисокиот американски генерал го предупреди Конгресот за…

Официјален Пентагон тврди дека неусвојувањето на новиот…