Гардијан: Нуклеарна централа во Велика Британија „протече“ радиоактивен отпад

t

Безбедносните прашања во Селафилд доведоа до тензии со земјите, вклучувајќи ги САД, Норвешка и Ирска, се вели во извештајот.

Селафилд, кој се смета за најопасното нуклеарно место во Европа, разви истекување во масивен силос за радиоактивен отпад што предизвика загриженост за безбедносните мерки на објектот, како и за потенцијалните опасности за јавноста и животната средина, објави Гардијан.

Фабриката од две квадратни милји (6 километри квадратни), лоцирана во Камбриа на северозападот на Англија, е одговорна за складирање и деактивирање на отпадот од програмите за нуклеарно оружје и производството на електрична енергија. Претходно се користеше за производство на нуклеарна енергија од 1956 до 2003 година.

Сепак, деценискиот објект, најголемата нуклеарна локација во Европа, има каталог на безбедносни проблеми, вели весникот, вклучувајќи азбест и опасности од пожари. Сепак, можеби позагрижувачки се пукнатините во силосите за складирање кои поттикнаа дипломатски расправии со погодените земји, вклучувајќи ги САД, Норвешка и Ирска.

Оштетувањето на еден силос со токсичен радиоактивен отпад предизвика истекување на „потенцијално значајни последици“, објави во вторникот „Гардијан“, повикувајќи се на официјални документи што ги видел медиумот. Се додава дека истекувањето, за кое се вели дека најверојатно ќе продолжи до 2050 година, може да ги загади подземните води доколку ситуацијата дополнително се влоши.

Научниците се обидуваат да ги проценат целосните ризици од истекувањето користејќи „тековни радиолошки проценки на дозите“ и статистичко моделирање, додава весникот. Во јуни, Канцеларијата за нуклеарна регулатива на ОК (ORR) објави во извештајот дека ризикот што го претставува истекувањето е „толку низок колку што е разумно изводливо“. Сепак, нуклеарниот регулатор остана загрижен од целосното влијание на истекувањето и со која стапка, доколку има, тоа може да влијае на подземните води.

Неименуван експерт кој седи во комисија која го надгледува Селафилд и други нуклеарни локации изјави за Гардијан: „Тешко е да се знае дали транспарентноста е ставена настрана бидејќи никој не е доволно храбар да каже „едноставно не знаеме колку е опасно ова – освен секако опасно’“.

Извештајот на ЕУ во 2001 година предупреди дека несреќата во Селафилд може да биде поопасна од онаа на катастрофата во Чернобил во 1986 година, која изложи околу пет милиони луѓе во Европа на радијација. Селафилд содржи значително повеќе радиоактивен материјал отколку објектот во Чернобил во тоа време.

Извештаите за распадната фасада на Селафилд предизвикаа загриженост во САД за безбедносните стандарди на локацијата, според дипломатските телеграми видени од публикацијата. Тоа, исто така, доведе до поплаки од владите и на Ирска и на Норвешка – при што Осло е загрижен за потенцијалот на радиоактивни честички што се носат кон нејзината територија од ветровите преку Северното Море.

Здравствените проблеми предизвикани од изложеноста на нуклеарно зрачење зависат од дозата, но може да се движат од гадење и повраќање до кардиоваскуларни болести и рак. Екстремно високата изложеност е, во повеќето случаи, фатална.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британија размислува за испраќање војници во Украина?

Британската војска прави планови за непредвидени распоредувања…

Во Британија издадоа предупредување за многу заразна…

Здравствените експерти во Британија издадоа предупредување за…

Истражување: Милиони Британци овој Божиќ ќе мора…

Домаќинствата ќе бидат принудени да ги намалат…

ОН алармираат поради детската сиромаштија во Велика…

Организацијата ја рангираше Британија на 37 место…

Русија „хакирала“ британски политичари и новинари

Москва ги отфрли сличните обвинувања како „неосновани“…