Гарсија: Во преговорите може да има пречки и од други земји

t

Шпанскиот амбасадор Хозе Луис Лозано Гарсија во неделното интервју за РСЕ вели дека ја поддржуваат земјава да се интегрира во ЕУ, но можни се и други пречки.

Тој не ја исклучува можноста дека во процесот на преговори може да се отворат и други барања од други земји членки, дури и доколку бидат усвоени уставните измени, од кои зависи одржувањето на Втората меѓувладина конференција. За проширувањето, амбасадорот вели дека е важно дали ЕУ е подготвена, но и земјите дали се подготвени.

„Дали чашата е полуполна или полупразна, зависи дали си власт или опозиција“, рече амбасадорот за извештајот на ЕК за Македонија.

Тој спомена дека се важни и реформите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Салиу: Сакајќи да му помогнат на министерот…

Да, можам да потврдам дека ова е…

Јакимовски: Високата корупција е приказна создадена од…

Помилување не може да добие терорист, порача…

На изборите во Македонија 88 странски набљудувачи,…

Вкупно 88 набљудувачи од странство ќе ги…

Таравари: Како претседател ќе ги помилувам осудените…

Во делот на реформите во правдата и…

Шок и неверување меѓу колегите: Пејачот од…

Мујо Хоџиќ, поранешен учесник на музичкото натпреварување…