Објавено на:

Гаспром постави нов рекорд во испораките на гас за Кина

t

На последниот ден од јули „Гаспром“ постави нов рекорд во дневните испораки на гас преку „Power of Siberia“ во Кина, се наведува на каналот Телеграм на компанијата.


Снабдувањето со руски гас преку гасоводот „Силата на Сибир“ на 31 јули повторно ги надмина дневните договорни обврски. „Гаспром ги испорача сите барани количества и постави нов историски рекорд на дневни испораки на гас во Кина“, се наведува во изданието.
„Газпром“ појасни дека испораките се во рамките на билатералниот долгорочен договор со кинеската компанија CNPC.


Во мај 2014 година, „Гаспром“ и кинеската компанија CNPS потпишаа договор за испорака на руски гас во Кина преку источната рута. Договорот е склучен на 30 години и вклучува годишна испорака на 38 милијарди кубни метри руски гас за Кина преку гасоводот „Силата на Сибир“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров во посета на Кина

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров…

Четири лица загинаа во поплавениот руски град…

Четири лица загинаа во поплавениот Орск, нивната…

Кинескиот премиер: Америка и Кина треба да…

Кинескиот премиер Ли Џианг за време на…

Нови видеа по пукањето на браната во…

Објавена е нова снимка од Орск каде…

Италијанска „Република“: НАТО разгледува можности за отстапување…

Претставниците на НАТО ги разгледуваат опциите за…