Објавено на:

„Гаспром“ постави нов рекорд во испораката на гас за Кина

t

На 25 ноември рускиот гасен гигант „Гаспром“ постави нов рекорд во испораката на гас за Кина преку гасоводот „Силата на Сибир“, објави холдингот.


„На 25 ноември, побарувачката на кинеската страна за руски гас, гасоводот Моќта на Сибир, уште еднаш ги надмина дневните договорни обврски. Гаспром ги испорача сите барани количества и постави нов историски рекорд за дневна испорака на гас во Кина“, се вели во соопштението. кажа.
Од холдингот потсетија дека снабдувањето се врши во рамките на билатералниот долгорочен договор за купување гас меѓу Гаспром и државната корпорација Куна ЦНПЦ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина ѝ порача на ЕУ да разговара…

Пекинг се обиде да го предупреди Брисел…

Пекинг: Независноста на Тајван е некомпатибилна со…

„Принципот на една Кина“ е цврсто сидро…

Кремљ: Се ближи крајот на западно центричниот…

Кина и другите растечки економии го достигнуваат…

Кина му помага на партнерот од БРИКС…

Јужна Африка ја доби првата серија кинески…