Гаши: Интересот на Албанците нѐ обедини со партијата на Али Ахмети, не се коцкаме со интеграцијата

t

Шефот на Алтернатива, Африм Гаши во интервју за КосоваПрес вели дека не сакаат да се коцкаат со интеграцијата на земјата во Европската унија.

„Се случи, со нашето влегување во Владата овие дилеми се расчистија, имаме ново мнозинство со 64 пратеници и државата гледа кон 2022 година во обид да ги реши овие енергетски и здравствени кризи, но она што е многу важно е дека сме многу блиску до отворањето на преговорите со ЕУ, јануари, февруари или почетокот на март се месеците кои се навистина клучни за нас, отворањето на преговорите за нас би била брилијантна вест. Затоа, мислам дека Алтернатива не сакаше да ја стави оваа голема можност на коцка за државата, за Албанците и за регионот“, вели претседателот на Алтернатива.

Гаши вели дека кај албанскиот партнер во власта, односно кај Демократската унија за интеграција се обединува интересот за Албанците.

„Главно водевме преговори со Македонската социјалдемократска партија, но имав средби и со господинот Ахмети, кој е другата албанска партија во владата, со кого сакав ова вклучување во владата да не се гледа како внатрешна битка во Албанците. Ние сме два ентитета во опозиција, но има многу дела на Албанците кои имаат заеднички интереси.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Јакимовски: Мој услов за да дадам…

Доколку Јакимовски биде шеф на државата нема…

ФИНКИ нема зграда, учиме пред Влада –…

Студентите и професорите на ФИНКИ пред Владата…

Бугарија ќе добие нова Влада: Марија Габриел…

Бугарија ќе добие нова Влада. Идната бугарска…

Автопатот Кичево-Охрид ќе ја чека новата Влада…

Новиот договор за доизградба на автопатот Кичево…

(Видео) ДПМНЕ од нашата земја: Заменик министерката…

Заменик-министерката за финансии во техничката Влада, Елена…