Објавено на:

Генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје призна дека соработувал со украинската армија

t

Генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје, Игор Мурашков, призна дека му дал информации на Киев за настаните во нуклеарната централа, сфаќајќи дека гранатирањето доаѓа од украинската армија, рече тој во интервју за телевизијата „Русија 24“. .

„Разговарав со соработниците на вооружените сили на Украина преку месинџер, суштината на разговорот беше тоа што пренесов информации за моменталната ситуација во нуклеарната централа“, рече Мурашков.

Како што се наведува во написот, генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје бил депортиран на територијата под контрола на Украина под обвинение за „вршење активности насочени кон дискредитација на властите на Руската Федерација“.

Тој призна дека ги разбира последиците од гранатирањето на нуклеарна централа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Денеска се празнува Светата великомаченичка Екатерина

Ќерка на царот Конста. По смртта на…

Метео: Променливо облачно и магливо време

Од УХМР јавуваат дека времето денеска ќе…

Во гранатирање почина потпретседателката на парламентот на…

Потпретседателката на парламентот на непризнатата проруска Донецка…

Тројца кандидати во трка за директор на…

Емилија Шопар-Јованова, Ненад Савески и Наташа Габер-Демјановска…

(Видео) Хаос во Северна Митровица: Пронајдена бомба…

Екипата за деминирање на косовската полиција неутрализираше…