Објавено на:

Генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје призна дека соработувал со украинската армија

t

Генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје, Игор Мурашков, призна дека му дал информации на Киев за настаните во нуклеарната централа, сфаќајќи дека гранатирањето доаѓа од украинската армија, рече тој во интервју за телевизијата „Русија 24“. .

„Разговарав со соработниците на вооружените сили на Украина преку месинџер, суштината на разговорот беше тоа што пренесов информации за моменталната ситуација во нуклеарната централа“, рече Мурашков.

Како што се наведува во написот, генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје бил депортиран на територијата под контрола на Украина под обвинение за „вршење активности насочени кон дискредитација на властите на Руската Федерација“.

Тој призна дека ги разбира последиците од гранатирањето на нуклеарна централа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарија, Словачка и Латвија со најмала куповна…

Во 2023 година, реалната индивидуална потрошувачка (AIC)…

Ништо од радоста на должниците?! Уставен ќе…

Уставниот суд денеска поведе постапка за член…

Каде е македонското знаме?! Касами се сретна…

Лидерот на БЕСА, Биљал Касами, денеска во…

Почина холивудската легенда Доналд Сатерленд

Холивудската актерска легенда Доналд Сатерленд после долго…

Двојно убиство во Славонски Брод – синот…

Страшна трагедија се случила во Славонски Брод…