Објавено на:

Германија забрани извоз на оружје во Казахстан

t

Германија го прекина извозот на оружје во Казахстан поради тамошните немири.

Минатата година беа издадени 25 дозволи за испорака на оружје за Казахстан во вкупна вредност од околу 2,2 милиони евра.


Во Алмати, најголемиот град во Казахстан и негов економски главен град, со денови има немири, откако избија протести поради тоа што владата го укина ограничувањето на цените за течниот нафтен гас. Претседателот на Казахстан, Касим-Жомарт Токаев изјави дека 20.000 бандити го нападнале главниот град и им дал наредба на безбедносните сили да пукаат без предупредување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Скратен рокот на важноста на сертификатот за…

Германскиот институт „Роберт Кох“ го скрати рокот…

Мицкоски оствари средба со германската министерка за…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со…

Лирман: Преговорите на Македонија и Албанија со…

Германија е сериозна со ЕУ-перспективата за сите…

Ќе ги смири ли Германија? Министерката за…

Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок…

Украдени над 40 тела од мртовечниците во…

Во деновите на вооружените смртоносни безредија во…