Германија попушти на притисокот: Се закани на Русија со тешки санкции

t

Германија е подготвена да го вклучи гасоводот „Северен тек 2“ во листата на санкции против Русија доколку ситуацијата со Украина ескалира, изјави денеска германската министерка за надворешни работи, Аналена Бербок.

„Ги прочитавме можните одговори, вклучувајќи го и ‘Северен тек 2’. Да, дијалогот е приоритет за нас секогаш, но понекогаш е неопходно да бидеме цврсти како во сегашната ситуација“, додаде таа, пренесе ТАС С.

Изградбата на „Северен тек 2“ беше завршена на 10 септември минатата година, но гасот сѐ уште не почнал да се транспортира во Европа бидејќи на операторот на гасоводот му е потребна дозвола од германското регулаторно тело.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Косово губи 400 милиони евра поради санкциите…

Пратеничката на Демократската партија, Аријана Мусљиу-Соши, истакна…

Германија испраќа дополнителни 200 војници во Косово

Германија ќе испрати дополнителни 200 војници во…

Бомба од Макрон: Ќе го покани Путин…

Францускиот претседател Емануел Макрон не исклучува дека…

Ова е “русокосата госпоѓа која сака да…

Русинката Екатерина Дунцова, која повикува на мир…

Приемот на Украима во ЕУ ќе чини…

Приемот на Украина во Европската унија би…