Германија протeра руски дипломат поради шпионажa

t

Германската влада протерала службеник од рускиот конзулат во Минхен поради сомневање дека се занимавал со шпионажа, пишува „Шпигел“.
„Вработен во конзулатот во Минхен е прогласен за „персона нон грата““, се вели во написот .

Како што беше прецизирано, дипломатот наводно бил вработен во Руската служба за надворешно разузнавање. Се посочува дека тој е уапсен во рамките на истрагата против Русинот Илнур Н. кој работел на еден од германските универзитети, а чие апсење беше најавено минатата година. Оваа недела беше објавено дека Сојузното обвинителство на Германија поднело обвинение против Илнур Н. поради шпионажа во корист на Русија.
Според обвинителството, најдоцна есента 2019 година, Илнур Н. бил регрутиран од Руската служба за надворешно разузнавање. Берлин тврди дека руската служба била заинтересирана за податоци за развојот на европската ракета-носач „Аријан“.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

,,Иднината на регионот Запорожје може да биде…

Членот на главниот Совет на воено-граѓанската администрација…

Убиени 210 нацисти, деминиран Мариупол: Брифинг на…

90-ти ден од руската специјална операција во…

Британското разузнавање открива: Кој град е следен…

Врз основа на анализата на дејствувањето на…

Русија предупредува: Киев подготвува провокација со жито,…

Русија: Киев подготвува провокации во силоси со…

Дуда ја обвини Германија: Не ни праќаат…

Полскиот претседател Анджеј Дуда ја обвини Германија…