Германија: Руската одбранбена индустрија им пркоси на санкциите

t

Земјата сè уште произведува доволно опрема и муниција за да ги задоволи потребите на армијата и покрај ограничувањата, рече Берлин.

Русија сè уште е во состојба да ги снабдува своите војници и покрај санкциите, изјави во вторникот германскиот министер за одбрана Борис Писториус, нарекувајќи го еден од клучните фактори што ги спречуваат испораките на оружје од Запад да го свртат бранот во конфликтот меѓу Москва и Киев.

Соединетите држави и нивните сојузници испратија стотици парчиња тешка опрема од Запад во Киев за време на конфликтот. Списокот вклучува тенкови, борбени возила на пешадија, самоодни хаубици и системи за противвоздушна одбрана. Тенковите Леопард 1 и Леопард 2 од германско производство го сочинуваат најголемиот дел од западната флота на Украина, која вклучува и тенкови Челинџер 2 и Абрамс М1 од британско производство.

Десетици тешки оклопи од западно производство беа уништени од руските трупи во услови на главно неуспешна украинска летна контраофанзива, во која силите на Киев не успеаја да добијат многу терен. На 1 декември, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу рече дека украинската војска изгубила повеќе од 125.000 војници и околу 16.000 воени хардверски парчиња од почетокот на операцијата, која започна на почетокот на јуни.

На прашањето од германската телевизија ZDF зошто „колективниот Запад [кој] и снабдува [Украина] со сè што може сè уште не е способен да го одбие“ рускиот воен напредок, Писториус рече дека, додека Киев добива ново оружје и муниција од своите западни поддржувачи, Русија исто така ги снабдува своите војници со се што им е потребно.

„Зборуваме за Русија која продолжува да произведува [оружје и муниција] и покрај санкциите, иако тоа можеби не е најсовремена опрема“, рече германскиот министер за одбрана. Не е случај дека „ние само испорачуваме и ништо ново не доаѓа од Русија до руските вооружени сили“, додаде тој.

Кога беше притиснат зошто западните производители на оружје не можат да произведат повеќе опрема за Киев, Писториус призна дека „индустријата за оружје на Запад не може да испорача толку брзо колку што е потребно во одредени области“ – особено укажувајќи на производството на муниција и системи за противвоздушна одбрана.

„Не можете бесконечно да влијаете на темпото [производство]“, рече министерот, додавајќи дека одредени процеси може да се „забрзат, но не и целосно да се прескокнат“.

Тој, исто така, ја критикуваше целта на ЕУ за испорака на 1 милион парчиња артилериска муниција до Киев до следната пролет, нарекувајќи ја нереална. „Јас предупредив за оваа бројка многу рано бидејќи разбрав дека [неа] веројатно нема да се достигне“, рече тој. Според Писториус, прашањето за испораките на оружје за Украина „не е прашање на политички одлуки или финансиски ресурси“, туку на чист производствен капацитет.

Москва го опиша конфликтот со Киев како западна прокси војна против Русија предводена од Вашингтон. САД и нивните сојузници го користеа украинскиот народ како „топовско месо“, тврдат руските власти. Неделава, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, истакна дека Москва никогаш не ја затворила вратата за разговори со Киев и дека Украина ги исфрлила претходните преговори по наредба на нејзините поддржувачи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров се заканува? Западот е на работ…

Западот е на работ на директен воен…

Русија и Кина потпишаа Меморандум за соработка…

Врховниот командант на руската морнарица, адмирал Александар…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Небензја: Денеска над Балканот демне опасност од…

Постојаниот претставник на Руската Федерација во ОН,…

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах –…

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во…