Германија ќе мора да соработува со Русија, вели германскиот амбасадор во Москва

t

Германија ќе мора да соработува со Русија, изјави германскиот амбасадор во Москва, Александар Ламбсдорф во интервју за германскиот портал RND.
„Имаме сосема различни позиции за основните прашања. „Русија беше и останува најголемата земја во светот по површина, има постојано седиште во Советот за безбедност на ОН и е непосреден сосед на Европската унија, така што ќе мораме да соработуваме со Русија“, рече тој.

Тој додаде дека санкциите не можат веднаш да влијаат на земјата.
„Санкциите не се прекинувач. Не изрекувате санкции и не го менувате однесувањето на партијата против која се изречени санкциите во исто време. Санкциите имаат за цел да ги зголемат трошоците поврзани со одредени одлуки“, заклучи германскиот амбасадор.

Русија во повеќе наврати изјави дека земјата неколку години ќе се бори против санкциите што и ги воведе Западот и дека продолжува да се засилува. Москва претходно изјави дека Западот нема храброст да го признае неуспехот на санкциите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров се заканува? Западот е на работ…

Западот е на работ на директен воен…

Русија и Кина потпишаа Меморандум за соработка…

Врховниот командант на руската морнарица, адмирал Александар…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Небензја: Денеска над Балканот демне опасност од…

Постојаниот претставник на Руската Федерација во ОН,…

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах –…

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во…