Германската економија ќе забави без зелена транзиција

t

Неизвесноста околу распределбата на фондовите ја влоши буџетската криза на Берлин, со потенцијал да му наштети на БДП-то на земјата.

Германија ќе се соочи со економски пад ако владата не ги надополни средствата наменети за финансирање зелени иницијативи, изјави во понеделникот вицеканцеларот и министер за економија Роберт Хабек.

Предупредувањето доаѓа откако германската владејачка коалиција го претстави ребалансот на буџетот оваа недела со кој привремено ќе се укине самонаметнатата граница за задолжување откако одлуката на уставниот суд ги поткопа плановите за трошење на владата.

На заедничката прес-конференција во понеделникот со министрите за енергетика на сите 16 држави, Хабек рече дека сите потези кои ги одложуваат проектите за зелена транзиција ќе влијаат на „економското јадро на Германија“. Тој потврди дека исчезнувањето на фондот би можело да го намали 0,5% од германскиот БДП следната година.

Германија има за цел да биде јаглеродно неутрална до 2045 година, што ќе бара значителни инвестиции во водородна мрежа, нови електрани и надградени проекти за соларна енергија и ветер. Владата претходно прогнозираше дека трошоците за енергетски проекти ќе надминат 211 милијарди евра (231 милијарди американски долари) помеѓу 2024 и 2027 година.

Сепак, минатата недела највисокиот суд на земјата ја забрани употребата на помош за пандемијата за финансирање зелени иницијативи, наведувајќи дека прераспределбата на неискористениот долг од 60 милијарди евра на владиниот фонд за клима и трансформација го прекрши уставниот закон. Како резултат, Берлин беше принуден да ги замрзне повеќето нови обврски за трошење.

Пресудата, исто така, ја доведе во прашање употребата на стотици милијарди евра финансирање во специјални фондови кои не се дел од федералниот буџет, вклучително и оние кои плаќаат за мерки за олеснување на товарот од високите цени на енергијата за домаќинствата и компаниите, според Хабек. . Германија има 29 такви небуџетски фондови во вредност од околу 870 милијарди евра.

Во меѓувреме, предложениот буџет, кој сè уште треба да го одобри парламентот, ќе овозможи Германија четврта година по ред да ја суспендира својата уставно утврдена должничка кочница за да позајми околу дополнителни 45 милијарди евра во услови на криза, што предизвика загриженост за растот. и индустриски егзодус.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Македонската полиција експресно пронајде криминалец баран со…

Германската федерална канцеларија за борба против криминалот…

Анкета: 82% од Германците не ја одобруваат…

Олаф Шолц има најнизок рејтинг на одобрување…

Германската партија во подем е прогласена за…

Безбедносните служби во Саксонија тврдат дека AfD…

Путин: Никој не може да нѐ запре

Никакви ограничувања не можат да го запрат…