Објавено на:

Германскиот канцелар повторно ја отфрли можноста за воена интервенција на НАТО во Украина 

t

Германскиот канцелар Олаф Шолц повторно ја отфрли можноста за воена интервенција на НАТО во Украина.

– Западот се уште се надева на ефикасност на санкциите против Русија, изјави Шолц на собирот организиран од дневниот весник „Велт“ во Берлин.

– Нема да воспоставиме зони за забранети летови над Украина. Тоа би довело до директен воен судир со Русија и руските авиони, објасни германскиот канцелар.

Шолц рече дека се согласува со американскиот претседател Џо Бајден, францускиот претседател Емануел Макрон и другите сојузници дека не треба да има воен конфликт меѓу НАТО и Русија.

– Никој не може да го сака тоа, потенцираше Шолц.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И Валуев мора на фронт: Русија го…

И повеќе од сериозна е ситуацијата во…

Путин и Ердоган по разговoрот: Турција е…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган телефонски разговарал…

(Видео) Иранките масовно си ги сечат долгите…

Фотографии на социјалните мрежи покажуваат како расплакана…

Не е сигурен договорот со Србија за…

Државата обезбедува субвенционирана цена на електричната енергија…

Ердоган открива: Вечерва ќе разговарам со Путин…

Претседателот на Република Турција, Реџеп Тајип Ердоган…