Објавено на:

Германски државјанин вооружен со пиштол е уапсен на аеродромот во Подгорица

t

На граничниот премин на аеродромот во Подгорица уапсен е германски државјанин, а кај него нелегално е пронајден пиштол.
Како што соопштија од Полициската управа на Црна Гора, уапсениот сторил кривично дело недозволено држење и носење оружје и распрскувачки материјали.


Апсењето се случило на излез од Црна Гора, на летот меѓу Подгорица и Виена, а патникот со иницијали Т.К. (43). Со себе имал пиштол „ЦЗ ДУО“ калибар 6,35 мм и шест парчиња пиштолска муниција.
Обвинителот на Основното државно обвинителство во Подгорица го квалификувал ова кривично дело и наредил апсење на германскиот државјанин, се вели во полициското соопштение доставено до Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мојсоска: Левица е втора партија во Кисела…

Левица веќе се наметнува како втора партија…

Германски државјанин вооружен со пиштол е уапсен…

На граничниот премин на аеродромот во Подгорица…

Скопјанец искршил стакла на банка во Аеродром

Вчера во 09:50 часот на подрачјето на…

Левица ги исклучи од членство Бранко Ристов…

Ја информираме јавноста дека Левица го суспендира…

Во тек е изградба на нова полициска…

Дополнителниот технички заменик-министер во МВР, Митко Бојмацалиев,…