Објавено на:

Гилдеј: Нема да испраќаме воени бродови во Црното Море

t

САД не планираат да испратат воени бродови во Црното Море во догледна иднина за да избегнат понатамошна ескалација на тензиите со Русија, изјави началникот на Генералштабот на американската морнарица, адмирал Мајкл Гилдеј.

„Во оваа фаза мислам дека ќе се држиме настрана од Црното Море. Сега, во однос на ескалацијата, во однос на одбраната, тоа е прилично блиску до линијата на фронтот”, рече американскиот воен лидер на семинар во Центарот за стратешки и меѓународни студии во Вашингтон.


Тој, исто така, одговори одречно на прашањето дали Вашингтон размислува да ги префрли пловечките болници „Утеха и милост” во Црното Море „за да им обезбеди медицинска нега на Украинците”. „Не ја разгледавме (оваа опција)”, рече Гилдеј.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Апасиев: СДС ја инструментализира тајната полиција…

Пратеникот во македонското Собрание и лидер на…

УЧК по улици ви парадира и не…

Ситуацијата пред Собранието на РМ денска ескалираше…

Димитров: На крајот сите ќе бидеме губитници,…

За било какво насилство нема оправдување. Протестите…

Граѓаните гневни: Ковачевски и Османи видовити, секоја…

Не стивнуваат обвинувањата кон власта дека провокациите…

СДСМ без срам и перде се јавија…

„Вечерва граѓаните беа сведоци на нови инциденти…