Објавено на:

Главната уреднинчка на забранетата телевизија: Направија глупост, нема да престанеме да емитуваме програма

t

Главниот уредник на новинската агенција „Спутник“, медиумската група „Русија север“ и телевизијата „РТ“ Маргарита Симонјан изјавија дека телевизијата РТ ДЕ нема да престане да емитува и покрај забраната од германскиот медиумски регулатор „МАББ“.

„Компанијата („RT DE Productions“) прави неколку програми за телевизијата RT DE, која емитува од Москва и ги има сите права за емитување во Германија и во 32 други европски земји.

Тоа е целосна глупост. Нема да престанеме да емитуваме. Како „Роскомнадзор“ (Службата за надзор во областа на комуникациите, медиумите и информациските технологии на Русија) да му забрани на „Дојче веле“ да емитува на нивната веб-страница. Патем, вреди да се проба“, напиша Симоњанова на Телеграма.

Според претседателот на Здружението на новинари на Русија, Владимир Соловјов, германските власти се обидуваат да забранат да се појавува алтернативна гледна точка во нивниот информативен простор, со што ги нарушуваат принципите на слободата на говорот.

„Германското раководство долго време се бори против појавувањето на рускиот канал RT DE во информативниот простор и на сите можни начини се обидува да го спречи да влезе во тој информативен простор, со што ги нарушува сите декларирани принципи на слобода на говор, слобода на информирање. “, изјави Соловјов за Спутник.

Според него, изјавата е потпишана од министерката за надворешни работи на Германија, Аналена Бербок, која тој ја потпишал во име на Здружението на новинарите на Русија, во која се наведува дека е неприфатливо на тој начин да се третираат медиумите.

„Таа одговори дека германската влада се придржува до сите принципи на слободата на говорот. Всушност, разбираме дека германското раководство се обидува да спречи алтернативна гледна точка во својот информативен простор и сето тоа го прави кршејќи ги сите можни принципи на слобода на говор и слобода на ширење на информации“, додаде Соловјов.

Претходно комисијата за регистрација и надзор на германскиот медиумски регулатор МАББ го забрани емитувањето на телевизијата РТ ДЕ во земјава поради немање лиценца.

Покрај сателитското емитување, регулаторот побара и да се прекине емитувањето на програми на порталот, преку мобилните апликации и смарт ТВ апликациите RT News.

Истовремено, германската страна смета дека телевизијата не може да бара издавање на други лиценци кои се во сила во ЕУ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тие не се “непријатели” како нас: Гаспром…

Руската енергетска компанија „Газпром“ го зголеми протокот…

Захарова: Црна Гора е неспособна да се…

Захарова за протерувањето на дипломат од Црна…

Дарчиев: Ставете ја Русија на списокот и…

Москва го предупреди Вашингтон дека ставањето на…

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…