Објавено на:

Голема акција во Италија: 142 лица се приведени за шверц на дрога, меѓу кои и цариници и полицајци

t

Италијанските власти соопштија дека денеска во операција против калабриската мафија Ндрангета („Свети луѓе“) привеле 142 лица активни во трговијата со дрога од клановите на градот Козенца, на југот.

Полицијата вели дека овие луѓе се осомничени за врски со „Ндрангета, трговија со дрога, мафијашко здружение и други злосторства.

Приведен е и службеник на италијанската царина и финансиска полиција.

Обвинителот на блискиот град Катанзаро, Винченцо Капомола, изјави за новинарите дека мафијашките групи ги „гушат“ трговците и претприемачите изнудувајќи од нив пари, а дека користат дури и малолетници за нивната главна дејност – трговија со дрога.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гаши: Италија е силен поддржувач на Македонија…

Претседателот на Собранието, Африм Гаши денеска оствари…

Семејство со три деца во Италија со…

Семејство со три деца, со автомобил излетало…

Тајани: Одлуката на Шолц за користење на…

Италијанскиот министер за надворешни работи Антонио Тајани…

Ексклузивно писмо: Франција, Италија и Германија го…

Чекорите што ги презеде Косово не ги…

Голема акција во Италија: 142 лица се…

Италијанските власти соопштија дека денеска во операција…