Голема акција во Скопје: МВР упадна во 18 угостителски објекти, привeдени седуммина, ова се деталите

t

Полициски службеници од Единицата за интервентна полиција-СВР Скопје при Бирото за јавна безбедност викендов (17, 18 и 19 февруари) постапувајќи по претходно изготвен план на БЈБ за контрола на угостителски објекти во Скопје, извршија контроли во 18 угостителски објекти.

При тоа приведени се три лица, кај кои е пронајдена прашкаста материја и против нив ќе бидат поднесени кривични пријави за сторено кривично дело по член 215 од КЗ.


Четири лица се приведени затоа што кај нив биле пронајдени ножеви и против нив ќе бидат поднесени пријави по член 80 од Законот за оружје.

Од МВР најавуваат дека ваквите контроли продолжуваат и во наредниот период

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Казнети 23 возачи во Скопје кои возеле…

Сообраќајната полиција во текот на вчерашниот ден…

Избегнете ги овие делови од Скопје, денес…

Поради одржување на спортско рекреативната трка „Прв…

(Фото) По повеќе од 20 години се…

Изминатиот период убави и радосни вести ни…

Градот Скопје распиша Јавен повик за избор…

Град Скопје објави Јавен повик за избор…