Објавено на:

Голема победа за Орбан: Унгарија ја доби првата жена претседател

t

Каталин Новак е избрана за нов претседател на Унгарија во четвртокот, со што стана најмладата и првата жена претседател во историјата на земјата.

Националното собрание ја назначи Новак, која беше потпретседател на владејачката партија Фидес, на петгодишен мандат, откако таа одржа возбудлив говор повикувајќи на национално единство.

Новак го победи економистот Питер Рона во гласањето кое беше поделено на партиските линии во законодавниот дом. Нејзините 137 гласови наспроти 51 на Рона го обезбедија нејзиниот успех. Таа доаѓа на местото на Јанош Адер, кој исто така беше член на Фидес. Адер не можеше повторно да се кандидира за претседател поради уставните ограничувања кои дозволуваат поединец да служи само два мандати од пет години.

Пред нејзиниот избор, Новак беше член на Националното собрание од 2018 година и министер за семејни прашања во четвртата влада на премиерот Виктор Орбан од 2020 до 2021 година. Додека беше потпретседател на Фидес, таа имаше задача да го надгледува економскиот поддршка за унгарското население, вклучувајќи субвенции за домување, заеми за домови поддржани од државата и даночни намалувања.

Говорејќи пред гласањето, Новак вети дека ќе го брани уставот на земјата, кој беше подготвен и одобрен од Фидес, покажувајќи ја нејзината поддршка за континуираното спроведување на клучните елементи од агендата на Орбан. Официјално, улогата на претседател е непартиска функција, чии должности се главно церемонијални, но изборите значат победа на партијата на премиерот.

Опозициската партија Обединети за Унгарија ја осуди номинацијата на Новак за претседател, обвинувајќи го Фидес дека избира „партиски војник трет пат по ред за една од најважните јавни функции во Унгарија“.

„Оние кои велат дека ќе бидам само марионета на оваа позиција не ме деградираат лично мене, туку жените воопшто. Тие не можат да замислат дека жената може да биде суверена јавна службеничка способна да донесува автономни одлуки“, рече Новак, цитиран од унгарските медиуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трагедија: Жена од Македонија загина во тешка…

Во страшна сообраќајка што вчера се случила…

СДСМ: Поминаа ден-два, пожарите не се под…

Поминаа ден-два, пожарите не се под контрола,…

БРАВО! 13-годишниот Дарјан Мирчевски освои златен медал…

13-годишниот Дарјан Мирчевски од Скопје освои златен…

Левица: Нови задолжувања од 548 милиони евра,…

Новата министерка за финансии, Гордана Димитриеска Кочоска,…

Хаос во цел свет: Откажани се летови,…

Голем број компании, банки, медиуми и авиокомпании…