Голема ekcплозија во Абу Даби: Со дpoн paкетирани цистерни со гopиво?

t

Три цистерни со гориво експлодираа во индустриската зона Абу Даби во близина на складиште на нафтена компанија, јави државната новинска агенција, повикувајќи се на локалната полиција.

Остатоците од дрон се пронајдени на местото на експлозијата, па се сомнева дека е последица на напад.


Мал пожар избувна и на градилиштето на аеродромот во Дубаи, каде беа пронајдени и остатоците од дронот. Полицијата соопшти дека нема штета на аеродромот.

Одговорноста за нападот ја презедоа јеменските бунтовници на движењето „Ансар Алах“ (Хути), пренесе АП.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Срушен уште еден дрон како тој…

На социланите мрежи во средата се појави…

(Видео) Маж обвинет за убиство нападна членови…

Маж од Линдхерст беше обвинет за две…

Жена од Росоман се скарала со сопругот…

На 05.05.2022, полициски службеници од ОВР Kавадарци…

“За влакно” избегнато српско “Смилковско езеро”: Деветмина…

Група од девет српски девојки и момчиња…

Украинската служба за вонредни состојби се потсмева…

Украинската државна служба за вонредни состојби на…