Објавено на:

Големи маневри на руската армија во Белорусија

t

Проукраинскиот белоруски канал на Телеграм, на кој се објавуваат разузнавачки информации, се наведува дека во Белорусија вчера биле забележани „значајни“ маневри на тешко руско оружје, пренесува Би-Би-Си Њуз.

Во соопштението се наведува дека возови полни со руско оружје и возила се забележани на железничките станици во главниот град Минск, но и на неколку станици во југоисточна Белорусија.

На железничката станица во Речица, место во југоисточна Белорусија, забележени се тенкови и камиони, како и противвоздушни ракетни системи и оклопни амфибиски возила.

На аеродромот Баранавичи, во западна Белорусија, полетале шест руски борбени и транспортни авиони, а од аеродромот Мачулиши кај Минск полетале неколку руски хеликоптери.

Белорускиот претседател, Александар Лукашенко, е сојузник на рускиот претседател Владимир Путин и му помага од почетокот на војната во Украина. Русија го повлече најголемиот дел од своите сили од северна Украина и се фокусира на источниот регион Донбас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ванковска: Се родивме во антиколонијална држава, денес…

Професорката на Филозофскиот факултет при УКИМ, Билјана…

(Фото) Има ли некој кој не ја…

Јапонските цреши и липите секогаш се синоним…

Македонија загуби легенда: Почина познатиот актер Димче…

Збогум Димче Мешковски Во „Викенд на мртовци“…

Битиќи за ТВ Стар: Во 2023 ќе…

Тековната 2023 година ќе ја преполовиме инфлацијата,…

Општина Карпош ќе доделува субвенции за купување…

Со вкупен фонд од 700.000 денари кои…