Голем пожар во струмичко: Горат 20 хектари нискостеблеста шума

t

Пожарот кој избувна претпладне во атарите на селата Радичево и Дукатино во Општина Василево и зафати 20 хектари нискостеблеста шума, се уште не е изгаснат, а пожарникарите се обидуваат да го запрат ширењето кон селото Дукатино.

Според информациите од ТППЕ Струмица, во гаснењето учествуваат две против пожарни возила и 10 пожарникари, а пожарот е делумно локализиран.

-Пожарот помогнат од силниот ветер зафати нискостеблеста шума на тешко пристапен терен, информираат струмичките пожарникари.

Екипи на ТППЕ Струмица се уште се терен и се борат да го запрат ширењето на пожарот.  (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кој рече дека земјоделието не е исплатливо?…

Во земјоделските пластеници на 48-годишен струмичанец полицијата…

(Видео) Струмица како Венеција: Градот плови по…

Големо невреме проследено со град и грмотевици…

Костадин Костадинов и неговата девојка маскирани како…

Атанас Костуранов и Катерина Јовановска се избрани…

Струмичанец ќе одговара за објава на Фејсбук

СВР Струмица поднесе кривична пријава против З.С.(34)…

(Видео) Црни облаци чад: Горат депонија и…

Пожар избувна денеска на пладне кај Струмица…