Господа, време е за тешки одлуки

t

Германскиот канцелар Олаф Шолц ги предупреди лидерите на Европската унија на тензичниот состанок зад затворени врати дека е време сериозно да се зафатат со ограничување на плановите, намалување на трошоците и намалување на трошоците.

Многу земји-членки на Унијата бараат нови фондови за помош на Украина, но и за решавање на се поголемите проблеми на мигрантите во Европа.

Според добро упатени извори на кои се повикува американски „Блумберг“, шефовите на ЕУ се судриле со лидерите на бриселската администрација во четвртокот доцна навечер, на првиот ден од дводневниот самит во Брисел.

„Имам впечаток дека ќе одлучиме што е неопходно за финансиската стабилност на Украина. И не мислам дека делумно различните конкретни проценки на ситуацијата ќе влијаат на тоа“, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц по разговорите со колегите од ЕУ на самитот во Брисел.

Вкупната поддршка на ЕУ за Украина изнесува речиси 83 милијарди евра од инвазијата на Русија во февруари 2022 година, објави оваа недела Европската комисија со седиште во Брисел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Владеачката коалиција во Германија со историски низок…

Владеачката коалиција во Германија со историски низок…

Шолц: Во Германија мора да постои нулта…

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави денеска, на…

Фон Дер Лајен и Шолц искажаа осуда…

Претседателката на Европската комисија, Урсула Фон Дер…

Шолц: ЕУ мора да го награди напредокот…

Единствената исправна одлука на ЕУ е да…

Мелони го критикува Шолц за миграцијата

Италијанската премиерка Џорџа Мелони испрати писмо до…