Објавено на:

Го избришаа и Јуриј Гагарин: Конференцијата на вселенската индустрија промени име на настан затоа што го содржело името на советкиот космонаут

t

Конференција на вселенската индустрија го отстрани од еден свој настан името на прославениот советски космонаут Јуриј Гагарин, првиот човек што отпатувал во вселената.

Непрофитната Спејс фондација со седиште во Колорадо објави во сега избришаната белешка дека „во контекст на актуелните светски настани“ на својата конференција Вселенски симпозиум ќе го смени името на настанот за собирање средства од „Ноќта на Јуриј“ во „Празнување на вселената: Откријте што е следно“.

„Фокусот на овој настан за собирање средства останува ист – да се слават човековите достигнувања во вселената и истовремено да се инспирира следната генерација да посегне по ѕвездите“, се забележува во избришаните белешки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Егзодус на работна сила: Намален бројот на…

Бројот на работниците во индустријата во периодот…

Мизо: Следи тешка година за автомобилската индустрија,…

Кризата во Украина веќе се чувствува во…

Арсовска од Тирана: Наоѓаме начини како да…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, е…

Спасовски ќе присуствува на министерска конференција за…

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на…