Градоначалникот на Арачиново: Секоја општина има криминални групи, не само ние

t

Градоначалникот на општина Арачиново, Ридван Ибраими, вечерва во емисијата „10 Минути“ на ТВ21 одговори на обвинувањата од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски дека во Арачиново има криминални групи со кои полицијата соработува.

– Надлежностите на локалната самоуправа се ограничени. Ние како локална власт немаме ингеренции, немаме ниту полициска станица, туку го имаме само регионалниот центар Гази Баба. Полицискиот командир ги нема овие податоци. Конечно, секоја општина има свои проблеми, во секоја општина има такви групи. Но, сепак ние сме заинтересирани да нема такви групи во нашата општина, ниту во другите општини – рече Ибраими.

Тој уверува дека екипите на ЕВН нормално си ја продолжуваат работата и дека немаат никакви проблеми и закани од жителите на оваа општина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Див север”: Изгореа три автомобили во Арачиново…

На 20.02.2023 околу 01:30 часот во Полициското…

Арачиновец фатен со 200кг храна со поминат…

Вчера во 11.00 часот, полициски службеници од…

Драма во Арачиново: 33-годишник со навлака од…

Основното јавно обвинителство Куманово донесе наредба за…

Градоначалникот на Арачиново: Секоја општина има криминални…

Градоначалникот на општина Арачиново, Ридван Ибраими, вечерва во…

Едно лице е приведено: Детали за вчерашната…

Во полициска акциска контрола во угостителски објекти…