Објавено на:

Градоначалникот на Мариупол загрижен: Изгубивме контакт со војниците во “Азовстал”

t

Градоначалникот на Мариупол Вадим Бојченко изјави дека се водат тешки борби во челичарницата Азовстал, „каде што украинските сили го бранат својот последен џеб на контрола во градот“.

Бојченко за украинската телевизија информира дека е изгубен контактот со борците внатре во Азовстал.


Околу 100 цивили беа евакуирани од челичарницата во последниве денови, но се смета дека стотици цивили, меѓу кои и повеќе од 30 деца, сè уште се внатре.

Висок советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави за Би-Би-Си дека Русите „почнале бура“ во челичарницата.

Кремљ, пак, негираше дека Русија го напаѓа индустрискиот комплекс.

„Нема бура“, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков и додаде дека има „ескалации“ кога Украинците заземаат напаѓачки позиции.  (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе му платат милијарди ако победи: Сопственикот…

Украинскиот милијардер Ринат Ахметов поднесе тужба против…

Русија откри каде ги “смести” заробените Азовци…

Главните бранители од челичарницата Азовстал кои војуваа…

(Фото) Паниката расте: Секој ден во Донбас…

Киев неочекувано призна огромни загуби. Секој ден…

Хорор во Мариупол: Мртвите тела се носат…

Во урнатините на уништените згради во Мариупол…

(Видео) Ексклузивни снимки: Како се “ловеа” Азовците…

Уникатна борбена снимка од ловот на „Азов“:…