Градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски денеска имаше средба со проф. д-р. Рубин Земон

t

Градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски денеска имаше средба со проф. д-р. Рубин Земон, претседател на партијата ПОЕН и поранешен пратеник во парламентот.

На средбата стана збор за актуелната политичка ситуација во државата, особено за позицијата на помалите етничките заедници кои не се споменуваат во Уставот – Црногорците, Хрватите, Египќаните, Торбешите и други. Во разговорите посебно стана збор за барањето на Бугарија за внесување на Бугарите во преамбулата на Уставот.
Двајцата лидери потенцираа дека најдобар модел за развој на државата е граѓанскиот модел.


Рубин Земон, како етнолог истакна дека етнонимот Еѓупци е традиционален на просторите на Македонија кој има континуитет во заедницата на Египќаните.

Претседателот на ПОЕН изрази благодарност до градоначалникот и лидер на ГРОМ што неговата партија како парламентарна партија дава поддршка за внесување на Египќаните во Уставот.

Професорот Земон на градоначалникот Јакимовски му ја подари книгата „Балканскиот етнички феникс“ која е посветена на заедницата на балканските Египќани.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Песков за забраната на увоз на злато:…

Русија на санкциите за забрана на увоз…

Арсовска додели награди и благодарници за најдобрите…

Градоначалничката Данела Арсовска денеска додели награди и…

Зеленски се сретна со Санду: Со Молдавија…

Володимир Зеленски се сретна со молдавската претседателка…

Се сруши зграда во Будимпешта, има и…

Четворица минувачи се повредени денеска во Будимпешта…

Ќе му платат милијарди ако победи: Сопственикот…

Украинскиот милијардер Ринат Ахметов поднесе тужба против…