Градоначалникот на Сицилија штpajкува со глaд пpoтив ковид-мерките

t

Градоначалникот на Месина, град на Сицилија, Катено фе Лула, денеска започна штрајк со глад, против владините мерки за спречување на ширењето на коронавирусот.

За викендот тој поставил шатор во пристаништето во градот и оттогаш е во него. Неговата намера е симболично да го блокира преминот на Месина, кој се наоѓа меѓу Сицилија и италијанското копно.

This Young Skopje Family Now Makes $15,800 Per Month With Amazon
Amazon Trader

Just A $200 Investment In Amazon Is Giving Skopje A Second Income
Amazon Trader
Adskeeper

Де Лука, водач на регионалното движење „Сицилија вера“, протестира против правилото дека само вакцинирани луѓе и оние кои ја преживеале короната можат да дојдат на островот и да го напуштат островот, било со брод или со авион.

Овој политичар тврди дека државата ја окупирала Сицилија.

Тој вчера поднесе оставка од функцијата градоначалник, а таа стапува на сила во февруари. Затоа утрово отиде чекор понатаму и на Фејсбук објави дека започнува штрајк со глад.

Владата во Рим од 10 јануари применува построги правила со цел да го намали ширењето на вирусот и да се обиде да ги принуди оние кои не сакаат да се вакцинираат да го сторат тоа.

Правилото за вакцинација сега важи за хотели, конгресни центри, ресторани, скијачки центри и локалниот и друг сообраќај, како што се траектите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За Ковид-тестови во приватните лаборатории граѓаните платиле…

Главиот државен ревизор, Максим Ацевски во гостување…

Никој веќе не се вакцинира: Бугарија уништува…

Бугарија уништува големи количини на  вакцини со…

Кина го демантира ФБИ: Ковид-19 не излезе…

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи,…

И сега што правиме? ФБИ вели коронавирусот…

Американското Министерство за енергетика го ревидираше своето…

Добра вест: Ковид-прекршителите ќе добијат условна наместо…

Добра вест за луѓето кои имаат прекршоци…