Град Скопје викендов имаше многу работа: Инспектopите и koмуналните peдари изpeкоа 14 kaзни

t

Екипи на Инспекторатот на Град Скопје, составени од комунални инспектори и инспектори за животна средина, изминатиов викенд изрекоа казни за палење оган на отворено, како и за недозволено фрлање отпад. Затекнати и санкционирани се лица кои палеле оган на отворено во Шуто Оризари за што се изречени две казни. Во општината Бутел, пак, во близина на последната автобуска станица на линијата број 57, фатено е лице како незаконски фрла отпад, за што истото е казнето.

Изминатиов викенд комуналните редари од Град Скопје изрекоа 11 казни на физички лица за непочитување на законските прописи и фрлале ѓубре на јавна површина во Градскиот парк.

Градот Скопје го продолжува засилениот инспекциски надзор на јавните површини. Неселективно ќе се изрекуваат казни за сите што не го почитуваат законот, ја загадуваат животната средина и го загрозуваат животот и здравјето на граѓаните.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Една година од смртта на легендарниот Синиша…

На денешен датум, минатата година Синиша Михајловиќ…

Шолц: Силен знак на поддршка за Украина

„Едно е јасно: овие земји припаѓаат на…

Вучиќ: Го чуваме територијалниот интегритет на Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека…

Захарова: Влезот на Украина во ЕУ ќе…

Новиот пакет санкции на ЕУ против Русија,…

 Значително унапредена раната детекција на најчестите малигни…

Министерството за здравство во склоп на националните…